sosnowiec

Co warto zwiedzić w Sosnowcu?

Sosnowiec nie cieszy się dobrą sławą w polskiej ogólnej świadomości. Takie myślenie stereotypowe jest bardzo krzywdzące i przesłania ludziom oczy, przez co nie widzą jak wiele ciekawych miejsc można w tym mieście zobaczyć.

Zabytki

Sosnowiec historycznie należał do Małopolski, nie do Śląska i to małopolskie wpływy odcisnęły piętno na jego architekturze. Zadziwia ilość pałaców, które rozlokowane są w mieście. Pałac Dietla na ulicy Żeromskiego, dwa pałace Schöna, czy pałac Wilhelma to piękne pozostałości XIX wiecznego nurtu powracania do dawnych styli architektonicznych, natomiast przyćmiewa je zamek Sielecki, którego początki datuje się na XV wiek. Jest to naprawdę potężna budowla, w której mieści się Sosnowieckie Centrum Sztuki, gdzie wystawiane są często ciekawe wystawy. Ze świątyń największe wrażenie robi bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP zbudowana w stylu eklektycznym.

Zobacz też: Gdzie zarejestrować firmę?

Inne ciekawe miejsca

W Sosnowcu znajduje się Trójkąt Trzech Cesarzy – miejsce gdzie od 1846 roku znajdował się trójstyk granic Prus, Rosji i Austrii. Poza tym w mieście znajduje się kilka pięknych parków, głównie ulokowanych obok wymienianych wcześniej pałaców. Park Sielecki to świetne miejsce na spacer, znajduje się tam aż 12 pomników przyrody, a wśród rosnących drzew są wyjątkowe gatunki, jak katalpa czy migdałowiec. Park Dietla jest bardziej „dziki”, co dodaje aury tajemniczości znajdującej się w nim budowli przypominającej grecki monopter. Trudno mówić o przyrodzie w Sosnowcu bez wspominania torfowiska Sosnowiec-Bory objętego ochroną Natura 2000, gdzie rosną takie rzadkie rośliny jak rosiczka czy storczyk.

Fot. Google Maps